  • FH10A-26S-1SH
FH10A-26S-1SH
advertisement
Manufacturer No:
FH10A-26S-1SH
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH10A-26S-1SH
Package:
Datasheet:
FH10A-26S-1SH
Description:
FH10A Series FFC, FPC Contacts, Top Tube 0.039 1.00mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Solder Plating -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH10A-26S-1SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Solder Plating
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FH10A
  • Published
    2001
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Solder Plating
  • Lead Pitch
    1mm
  • Number of Contacts
    26
  • Housing Color
    Natural
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm