  • FH10A-30S-1SH
FH10A-30S-1SH
advertisement
Manufacturer No:
FH10A-30S-1SH
HK JDW NO:
355-FH10A-30S-1SH
Package:
Datasheet:
FH10A-30S-1SH
Description:
FH10A Series FFC, FPC Contacts, Top Tube 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Solder Plating -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH10A-30S-1SH
    Select All
  • Mating Information
    RIBBON CABLE
  • Body Breadth
    0.118 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Natural
  • Body Depth
    0.26 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    25mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Solder Plating
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    FH10A
  • JESD-609 Code
    e0
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Solder Plating
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.425 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    1mm