  • FH12-45S-0.5SH
FH12-45S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH12-45S-0.5SH
HK JDW NO:
355-FH12-45S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH12-45S-0.5SH
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-45S-0.5SH
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    45
  • Gender
    Female
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    500μm
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    20
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm