  • FH12F-22S-0.5SH
FH12F-22S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH12F-22S-0.5SH
HK JDW NO:
355-FH12F-22S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH12F-22S-0.5SH
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12F-22S-0.5SH
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Number of Positions
    22
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    22
  • Current Rating
    500mA
    Tin-Lead
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Body Length or Diameter
    0.594 inch
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
    ZIF N
  • Mating Cycles
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.18mm