  • FH19-4S-0.5SH(48)
FH19-4S-0.5SH(48)
advertisement
Manufacturer No:
FH19-4S-0.5SH(48)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH19-4S-0.5SH(48)
Package:
Datasheet:
FH19-4S-0.5SH(48)
Description:
FH19 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~80°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH19-4S-0.5SH(48)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH19
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    4
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm