  • FH19C-4S-0.5SH(05)
FH19C-4S-0.5SH(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH19C-4S-0.5SH(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH19C-4S-0.5SH(05)
Package:
Description:
FH19C Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH19C-4S-0.5SH(05)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH19C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    4
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Number of Poles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height
    900μm
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm