  • FH19SD-10S-0.5SH
FH19SD-10S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH19SD-10S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH19SD-10S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH19SD-10S-0.5SH
Purchasing and Inquiry
FH19SD-10S-0.5SH Overview
FH19SD-10S-0.5SH Features
FH19 series
FH19SD-10S-0.5SH Applications
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Control panels
  • Embedded systems
  • Communication
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Blowers
  • Datacom
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
FH19SD-10S-0.5SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Housing Material
    Polymer
  • Series
    FH19
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Insulation Resistance
    500MOhm