  • FH28B-40S-0.5SH(98)
FH28B-40S-0.5SH(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH28B-40S-0.5SH(98)
HK JDW NO:
355-FH28B-40S-0.5SH(98)
Package:
Description:
FH28 Series Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold
Step5Bar-code shipping tag
FH28B-40S-0.5SH(98)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH28
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    500MOhm