  • FH28D-68S-0.5SH(39)
FH28D-68S-0.5SH(39)
advertisement
Manufacturer No:
FH28D-68S-0.5SH(39)
HK JDW NO:
355-FH28D-68S-0.5SH(39)
Package:
Description:
FH28 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 68 Positions Surface Mount, Right Angle -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH28D-68S-0.5SH(39)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
    Surface Mount, Right Angle
  • Number of Pins
    68
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH28
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm