  • FH28D-68S-0.5SH(98)
FH28D-68S-0.5SH(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH28D-68S-0.5SH(98)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH28D-68S-0.5SH(98)
Purchasing and Inquiry
FH28D-68S-0.5SH(98) Overview
FH28D-68S-0.5SH(98) Features
FH28 series
FH28D-68S-0.5SH(98) Applications
  • Blowers
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Communication
  • All Electrical Machinery
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Control panels
  • Anywhere power is distributed
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
FH28D-68S-0.5SH(98)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH28
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Gray
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm