  • FH3-8S-1.25DSA(01)
FH3-8S-1.25DSA(01)
advertisement
Manufacturer No:
FH3-8S-1.25DSA(01)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH3-8S-1.25DSA(01)
Package:
Description:
FH3 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tube 0.049 1.25mm Solder 8 Positions Through Hole Tin -40°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
FH3-8S-1.25DSA(01)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FH3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    8
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    8
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.177 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.374 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    SINGLE PRONG
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Height
    9.5mm
  • Length
    13.7mm
  • Width
    4.5mm
  • Height Above Board
    0.374 9.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm ~ 0.35mm