  • FH33J-40S-0.5SH(99)
FH33J-40S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH33J-40S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH33J-40S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH33J-40S-0.5SH(99) Overview
FH33J-40S-0.5SH(99) Features
FH33J series
FH33J-40S-0.5SH(99) Applications
  • All Electrical Machinery
  • Instrumentation
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Military Technology
  • Blowers
  • Automotive Electronics
  • Transportation
  • Datacom
  • Embedded systems
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
FH33J-40S-0.5SH(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Current Rating
    500mA
  • Body Length or Diameter
    0.866 inch
  • Body Breadth
    0.106 inch
  • Body Depth
    0.098 inch
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm