  • FH40-40S-0.5SV(99)
FH40-40S-0.5SV(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH40-40S-0.5SV(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH40-40S-0.5SV(99)
Package:
Description:
FH40 Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount Gold -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH40-40S-0.5SV(99)
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.913 inch
  • Body Breadth
    0.183 inch
  • Body Depth
    0.228 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • PCB Contact Row Spacing
    3.048 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm