  • FH41-50S-0.5SH
FH41-50S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH41-50S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH41-50S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH41-50S-0.5SH
Description:
FH41 Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH41-50S-0.5SH
    Select All
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Height Above Board
    0.098 2.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH41
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.142 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.244 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm