  • FH43B-41S-0.2SHW(10)
FH43B-41S-0.2SHW(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH43B-41S-0.2SHW(10)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH43B-41S-0.2SHW(10)
Purchasing and Inquiry
FH43B-41S-0.2SHW(10) Overview
FH43B-41S-0.2SHW(10) Features
FH43B series
FH43B-41S-0.2SHW(10) Applications
  • Refrigeration control
  • Anywhere power is distributed
  • Blowers
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Embedded systems
  • Measuring & Control Technology
  • Communication
  • Instrumentation
  • Telecommunications
  • Variable speed/frequency drivers
Step5Bar-code shipping tag
FH43B-41S-0.2SHW(10)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH43B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    41
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Total Number of Contacts
    41
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Insulator Color
    BROWN
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm