  • FH52-22S-0.5SH(99)
FH52-22S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH52-22S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH52-22S-0.5SH(99)
Package:
Datasheet:
Description:
Tape & Reel (TR) BOARD
Quantity:
In Stock : 976
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FH52-22S-0.5SH(99)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    BOARD
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    RIGHT ANGLE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    22
  • Terminal Pitch
    0.508mm
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Body Depth
    0.224 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.02 inch
  • Termination Type
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Withstanding Voltage
    200VAC V