  • FH52-6S-0.5SH
FH52-6S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH52-6S-0.5SH
HK JDW NO:
355-FH52-6S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH52-6S-0.5SH
Description:
FH52 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 6 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 11638
Step5Bar-code shipping tag
FH52-6S-0.5SH
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH52
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Gray
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm