  • FHC.2B.310.CLAD92
FHC.2B.310.CLAD92
advertisement
Manufacturer No:
FHC.2B.310.CLAD92
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FHC.2B.310.CLAD92
Package:
Datasheet:
FHC.2B.310.CLAD92
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk C Push-Pull
Quantity:
In Stock : 4761
Step5Bar-code shipping tag
FHC.2B.310.CLAD92
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    C
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    8A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    310
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP50
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C