  • FHG.2B.312.CLAD72Z
FHG.2B.312.CLAD72Z
advertisement
Manufacturer No:
FHG.2B.312.CLAD72Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FHG.2B.312.CLAD72Z
Package:
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 13954
Step5Bar-code shipping tag
FHG.2B.312.CLAD72Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    7A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    312
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)