  • FJX3003RTF
FJX3003RTF
advertisement
Manufacturer No:
FJX3003RTF
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FJX3003RTF
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
FJX3003RTF
Description:
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FJX3003RTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR
  • Power - Max
    200mW
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN - Pre-Biased
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    56 @ 5mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 500μA, 10mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    50V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100mA
  • Transition Frequency
    250MHz
  • Frequency - Transition
    250MHz
  • Resistor - Base (R1)
    22 k Ω
  • Resistor - Emitter Base (R2)
    22 k Ω