  • FK11C0G1H333J
FK11C0G1H333J
advertisement
Manufacturer No:
FK11C0G1H333J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK11C0G1H333J
Package:
Radial
Datasheet:
FK11C0G1H333J
Description:
FK 0.033μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 5811
Step5Bar-code shipping tag
FK11C0G1H333J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm