  • FK11X5R1H225K
FK11X5R1H225K
advertisement
Manufacturer No:
FK11X5R1H225K
HK JDW NO:
769-FK11X5R1H225K
Datasheet:
FK11X5R1H225K
Description:
FK 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 8471
Step5Bar-code shipping tag
FK11X5R1H225K
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2216
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C