  • FK11X7S1H475KR006
FK11X7S1H475KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK11X7S1H475KR006
HK JDW NO:
769-FK11X7S1H475KR006
Datasheet:
FK11X7S1H475KR006
Description:
FK 4.7μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 17631
Step5Bar-code shipping tag
FK11X7S1H475KR006
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm