  • FK11Y5V1C226Z
FK11Y5V1C226Z
advertisement
Manufacturer No:
FK11Y5V1C226Z
HK JDW NO:
769-FK11Y5V1C226Z
Datasheet:
FK11Y5V1C226Z
Description:
FK 22μF 16V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 4539
Step5Bar-code shipping tag
FK11Y5V1C226Z
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4mm