  • FK14X7R2E102KN006
FK14X7R2E102KN006
advertisement
Manufacturer No:
FK14X7R2E102KN006
HK JDW NO:
769-FK14X7R2E102KN006
Datasheet:
FK14X7R2E102KN006
Description:
FK 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 14497
Step5Bar-code shipping tag
FK14X7R2E102KN006
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    1810
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm