  • FK16X5R0J156M
FK16X5R0J156M
advertisement
Manufacturer No:
FK16X5R0J156M
HK JDW NO:
769-FK16X5R0J156M
Datasheet:
FK16X5R0J156M
Description:
FK 15μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11017
Step5Bar-code shipping tag
FK16X5R0J156M
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2214
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.5mm