  • FK16X7R1C106MR006
FK16X7R1C106MR006
advertisement
Manufacturer No:
FK16X7R1C106MR006
HK JDW NO:
769-FK16X7R1C106MR006
Datasheet:
FK16X7R1C106MR006
Description:
FK 10μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11027
Step5Bar-code shipping tag
FK16X7R1C106MR006
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm