  • FK16X7R2A683K
FK16X7R2A683K
advertisement
Manufacturer No:
FK16X7R2A683K
HK JDW NO:
769-FK16X7R2A683K
Datasheet:
FK16X7R2A683K
Description:
FK 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 16776
Step5Bar-code shipping tag
FK16X7R2A683K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm