  • FK16Y5V0J476Z
FK16Y5V0J476Z
advertisement
Manufacturer No:
FK16Y5V0J476Z
HK JDW NO:
769-FK16Y5V0J476Z
Datasheet:
FK16Y5V0J476Z
Description:
FK 47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3363
Step5Bar-code shipping tag
FK16Y5V0J476Z
    Select All
  • Width
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
    500 μm
  • Size Code
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm