  • FK18C0G1H121J
FK18C0G1H121J
advertisement
Manufacturer No:
FK18C0G1H121J
HK JDW NO:
769-FK18C0G1H121J
Datasheet:
FK18C0G1H121J
Description:
FK 120pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 939
Step5Bar-code shipping tag
FK18C0G1H121J
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1614
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%