  • FK18C0G2A821J
FK18C0G2A821J
advertisement
Manufacturer No:
FK18C0G2A821J
HK JDW NO:
769-FK18C0G2A821J
Datasheet:
FK18C0G2A821J
Description:
FK 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13530
Step5Bar-code shipping tag
FK18C0G2A821J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    820pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1610
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm