  • FK18C0G2E121J
FK18C0G2E121J
advertisement
Manufacturer No:
FK18C0G2E121J
HK JDW NO:
769-FK18C0G2E121J
Datasheet:
FK18C0G2E121J
Description:
FK 120pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 530
Step5Bar-code shipping tag
FK18C0G2E121J
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    1610
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%