  • FK20X5R0J686MR006
FK20X5R0J686MR006
advertisement
Manufacturer No:
FK20X5R0J686MR006
HK JDW NO:
769-FK20X5R0J686MR006
Datasheet:
FK20X5R0J686MR006
Description:
FK 68μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 5224
Step5Bar-code shipping tag
FK20X5R0J686MR006
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm