  • FK20X7R1C106MR006
FK20X7R1C106MR006
advertisement
Manufacturer No:
FK20X7R1C106MR006
HK JDW NO:
769-FK20X7R1C106MR006
Datasheet:
FK20X7R1C106MR006
Description:
FK 10μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 8649
Step5Bar-code shipping tag
FK20X7R1C106MR006
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2216
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4mm