  • FK22C0G1H224J
FK22C0G1H224J
advertisement
Manufacturer No:
FK22C0G1H224J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK22C0G1H224J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 11560
Step5Bar-code shipping tag
FK22C0G1H224J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3016
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    8.001mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    3.9878mm