  • FK22X7R1E106KN006
FK22X7R1E106KN006
advertisement
Manufacturer No:
FK22X7R1E106KN006
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK22X7R1E106KN006
Package:
Radial
Datasheet:
FK22X7R1E106KN006
Description:
FK 10μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2211
Step5Bar-code shipping tag
FK22X7R1E106KN006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    3016
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    4mm