  • FK22X7R2J104KN000
FK22X7R2J104KN000
advertisement
Manufacturer No:
FK22X7R2J104KN000
HK JDW NO:
769-FK22X7R2J104KN000
Datasheet:
FK22X7R2J104KN000
Description:
FK 0.1μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 10513
Step5Bar-code shipping tag
FK22X7R2J104KN000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    3016
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    4mm