  • FK22Y5V1E226Z
FK22Y5V1E226Z
advertisement
Manufacturer No:
FK22Y5V1E226Z
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK22Y5V1E226Z
Package:
Radial
Datasheet:
FK22Y5V1E226Z
Description:
FK 22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 4090
Step5Bar-code shipping tag
FK22Y5V1E226Z
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm