  • FK24C0G2A332J
FK24C0G2A332J
advertisement
Manufacturer No:
FK24C0G2A332J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK24C0G2A332J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.3nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 17102
Step5Bar-code shipping tag
FK24C0G2A332J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1810
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    5.5118mm
  • Width
    5.5mm