  • FK24X5R1A106M
FK24X5R1A106M
advertisement
Manufacturer No:
FK24X5R1A106M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK24X5R1A106M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10μF Ceramic Capacitor 20% Radial
Quantity:
In Stock : 14720
Step5Bar-code shipping tag
FK24X5R1A106M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    2.4892mm