  • FK24Y5V1E475Z
FK24Y5V1E475Z
advertisement
Manufacturer No:
FK24Y5V1E475Z
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK24Y5V1E475Z
Package:
Radial
Datasheet:
FK24Y5V1E475Z
Description:
FK 4.7μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 17114
Step5Bar-code shipping tag
FK24Y5V1E475Z
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm