  • FK26X7R2A154K
FK26X7R2A154K
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7R2A154K
HK JDW NO:
769-FK26X7R2A154K
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
150nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 5162
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7R2A154K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2214
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    6mm