  • FK26X7S2A155KR006
FK26X7S2A155KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7S2A155KR006
HK JDW NO:
769-FK26X7S2A155KR006
Datasheet:
FK26X7S2A155KR006
Description:
FK 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3135
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7S2A155KR006
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm