  • FK28C0G1H030C
FK28C0G1H030C
advertisement
Manufacturer No:
FK28C0G1H030C
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK28C0G1H030C
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 4084
Step5Bar-code shipping tag
FK28C0G1H030C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Positive Tolerance
    8.33%
  • Negative Tolerance
    8.33%
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.4892mm