  • FKA2-17689NBHW3F
FKA2-17689NBHW3F
advertisement
Manufacturer No:
FKA2-17689NBHW3F
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FKA2-17689NBHW3F
Package:
Axial
Datasheet:
FKA2-17689NBHW3F
Description:
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKA2-17689NBHW3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    4lbs 1.8kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    FKA2-17689
  • Size / Dimension
    Square - 176mm Lx176mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    52.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.480A
  • Max Power Dissipation
    52W
  • Current Rating
    480mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    380.0 CFM (10.64m3/min)
  • Noise
    70.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.810 in H2O (201.8 Pa)
  • Width
    89.00mm