  • FKP2O111001I00KSSD
FKP2O111001I00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2O111001I00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP2O111001I00KSSD
Package:
Radial
Description:
1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
FKP2O111001I00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    AC RATED VOLATAGE(V):250
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    2826
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.5mm