  • FKS2/0.047/5/100
FKS2/0.047/5/100
advertisement
Manufacturer No:
FKS2/0.047/5/100
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKS2/0.047/5/100
Package:
Datasheet:
Description:
0.047μF Film Capacitor POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
FKS2/0.047/5/100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (VAC): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%