  • FLDWC0311-1.50-0
FLDWC0311-1.50-0
advertisement
Manufacturer No:
FLDWC0311-1.50-0
HK JDW NO:
798-FLDWC0311-1.50-0
Package:
100
Datasheet:
FLDWC0311-1.50-0
Description:
TE CONNECTIVITY / RAYCHEM FLDWC0311-1.50-0 Wire, Flexlite, Black, 16 AWG, 1.5 mm, 19 x 0.32mm, 328 ft, 100 m
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLDWC0311-1.50-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Weight
    17.88kg
  • Conductor Material
    Copper
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Wire/Cable Diameter
    1.499 mm
  • Wire/Cable Color
    Black
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.465 mm
  • Strand Size
    28 AWG
  • Diameter - Outside
    2.27 mm