  • FLE-127-01-G-DV-K
FLE-127-01-G-DV-K
advertisement
Manufacturer No:
FLE-127-01-G-DV-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FLE-127-01-G-DV-K
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
FLE-127-01-G-DV-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insertion Force-Max
    .417 N
  • Withdrawl Force-Min
    .417 N
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    3.00μin 0.076μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FLE
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLYIMIDE PICK&PLACE PAD
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Total Number of Contacts
    54
  • Insulation Height
    0.172 4.37mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.131 inch
  • Body Depth
    0.179 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch