  • FLE-127-01-GF-DV-P
FLE-127-01-GF-DV-P
advertisement
Manufacturer No:
FLE-127-01-GF-DV-P
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FLE-127-01-GF-DV-P
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
FLE-127-01-GF-DV-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FLE
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Insulation Height
    0.172 4.37mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)